Pomoc dla dziewcząt po chemio- i radioterapii
Okres świąteczny motywuje nas szczególnie do obdarowywania i sprawiania radości innym. Tymczasem fundacja Wyspy Szczęśliwe oraz fundacja Herosi (działające na rzecz dzieci cierpiących na choroby nowotworowe) wraz z salonem Świat Peruk jednoczą siły, żeby nie tylko w grudniu, ale i w kolejne miesiące, podarować wybranym młodym pacjentkom onkologicznym nowe fryzury w postaci wysokiej klasy peruki.
Akcja pod hasłem „Twój głos = szansa na włos” rozpoczęła się 14 grudnia 2018 r. na stronie https://perukikrakow.pl/szansanawlos. To tutaj rodzice dziewcząt poniżej 18 r.ż. z województwa małopolskiego i śląskiego – które dotknęła choroba nowotworowa, a leczenie pozbawiło włosów – mogą zgłaszać swoje pociechy do losowania peruk. Wystarczy jedynie wysłać wiadomość poprzez formularz dostępny na stronie Świata Peruk. Czyli dać głos = sygnał, że młoda dama potrzebuje takiego wsparcia. Przez to zyskać szansę na włos = perukę dla niej. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2019 r.
Idea jest prosta. – Spośród nadesłanych zgłoszeń co miesiąc wylosujemy jedną osobę z województwa małopolskiego oraz jedną z województwa śląskiego (to obszary, gdzie działa nasz salon). Otrzymają one od nas najwyższej jakości peruki syntetyczne z certyfikatami medycznymi, które doskonale imitują prawdziwe włosy. Co więcej – młode damy będą mogły same zdecydować, jaka fryzura je interesuje. Przymierzyć i wybrać najlepsze dla siebie uczesanie w siedzibie Świata Peruk w Krakowie lub w Katowicach. Pomogą im w tym nasi styliści. Dopasują perukę do kształtu twarzy, karnacji czy charakteru przyszłej właścicielki. Nasz personel nauczy również dziewczęta, jak „obsługiwać perukę” (tj. zakładać czy pielęgnować). Wyniki losowań będą publikowane pierwszego dnia każdego miesiąca na stronie https://perukikrakow.pl/szansanawlos. A forma losowania to gwarancja ich bezstronności – mówi Justyna Nieczkowska z krakowskiego Świata Peruk.
Ta inicjatywa z pewnością jest godna uwagi i podziwu. Zwłaszcza, że organizatorzy akcji znają problem utraty włosów „od podszewki” i kieruje nimi autentyczna chęć pomocy małym pacjentkom. Tak młode, piękne i będące dopiero u progu życia osoby odczuwają bowiem boleśnie stratę własnych włosów.
Choć ten skutek uboczny chemio- czy radioterapii nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia fizycznego, mocno odbija się na psychice. Przysparza wiele stresów, obniża nastrój i osłabia poczucie własnej wartości. Odbiera motywację do walki z chorobą oraz staje się społeczną „wizytówką” raka – wciąż silnie stygmatyzującego.
Dlatego dla chorych zmagających się z nowotworem peruka jest czymś więcej niż tylko nową fryzurą. Jest szansą na nowe życie i bardzo ważnym elementem terapii onkologicznej. Noszenie jej na głowie – zmienia wiele w głowie. Ogromnie podnosi samoocenę, ożywia pozytywne emocje, przywraca chęci do życia, uskrzydla i dodaje sił. Warto więc „dać głos i mieć szansę na włos” dla dziewcząt, które te włosy straciły. W Nowym Roku zawalczyć o nową fryzurę i nowe, lepsze jutro.